Book Clubs

The Futurists: Next Generation Readers
First Tuesday at 6:00pm

January 17- “All the Crooked Saints” by Maggie Stiefvater
February 21- “Ship Breaker” Paolo Baciagalupi
March 21- “Jane, Unlimited” by Kristin Cashore
April 18- “Feral Youth” by Shaun David Hutchinson, et. al.
May 16- “Moxie” by Jennifer Mathieu
June 20- “Turtles All the Way Down” by John Green
July- 3- “Deep Sea” by Annika Thor
August 7- “Grasshopper Jungle” by Andrew Smith
September 4 – “The Lie Tree” by Frances Hardinge
October 2 – “House of Furies” by Madeleine Roux
November 6 – “Tides” by Betsy Cornwell

Day Book Club
First Wednesday at 11:30am
Light refreshments will be provided

June 7: “In Cold Blood” by Truman Capote
July 5: “The Postmistress” by Sarah Blake
August 2: “The Girl Next Door” by Ruth Rendell

September 6: “Little House on the Prairie” By Laura Ingalls Wilder

October 4: “Little Fires Everywhere” by Celeste Ng

 

Classics Reading Group
First Wednesday at 6:00pm

January 3- “The Autobiography of Malcom X” as told to Alex Haley
February 7- “Losing Battles” by Eudora Welty
March 7- “Travels with Charley in Search of America” by John Steinback
April 4- “Flowers in the Mirror” by Li Ju-Chen
May 2- “The Sun Also Rises” by Ernest Hemingway
June 6- “Cat on a Hot Tin Roof” by Tennessee Williams
July- 4- “The Diaries of Adam and Eve” by Mark Twain
August 1- “A Lady’s Life in the Rocky Mountains” by Isabella L. Bird
September 5- “Grendel” by John Gardner
October 3- “The Raven” by Edgar Allen Poe
November 7- “The Man Who Would Be King” by Rudyard Kipling

Environmental Literature Reading Group
Second Tuesday at 6:00pm

January 9- “A Sand County Almanac” by Aldo Leopold
February 13- “Underground Ranger” Doug Thompson
March 13- “Wild Horse Country” by David Philipps
April10- “Climate of Hope” by Michael Bloomberg and Carl Pope
May 8- “Raising Wild” by Michael P. Branch
June 12- “The Peregrine Returns” by Hennen
July 10- “Four Fish” by Paul Greenberg
August 14- “The Green Book” by Elizabeth Rogers and Thomas M. Kostigen
September 11- “Cat Wars” by Peter P. Marra and Chris Santella
October 9- “Buffalo for the Broken Heart” by Dan O’Brien
November 13- “Pilgrim at Tinker Creek” by Annie Dillard

Havana Book Club
Second Wednesday at 6:00pm

January 10- “My Absolute Darling” by Garbeil Tallent
February 14-“Leopold at the Door” by Jennifer McVeigh
March 14- “Days Without End” by Sebastian Barry
April 11- “What We Lose” BY Zinzi Clemmons
May 9- “The Hidden Light of Northern Fires” by Daren Wang
June 13- Quiet Until the Thaw” by Alexander Fuller
July 11- “Wintering” by Peter Geye
August 8- “Little Fires Everywhere” by Celeste Ng
September 12- “The Woman on the Stairs” by Bernhard Schlink
October 10- “Idaho” by Emily Ruskovich
November 14- “The Moravian Night” by Peter Handke

Sci-Fi and Fantasy Book Club
Third Tuesday at 6:00pm

January 16- “The Waking Land” by Callie Bates
February 20- “The Golden Apples of the Sun” by Ray Bradbury
March 20- “The Uplift Wars” by David Brin
April 17- “The Stars are Legion” by Hurley
May 15- “”Deer Life” by Ron Sexsmith
June 19- “Wild Seed” by Octavia Butler
July 17- “Sleeping Giants” by Sylvain Neuvel
August 14- “Galapagos”- Vonnegut
September 18- “Breath of the Earth” by Beth Cato
October 16- “The Space Between the Stars” by Anne Corlett
November 20- “The Book of Dust” by Phil Pulman